اجزای (رسانه های) موجود در سيستم های چندرسانه ای ديجيتال

از ویکی جامع پردیس دانشگاهی دانشگاه قم
پرش به: ناوبری، جستجو

اجزای (رسانه های) موجود در سيستم های چندرسانه ای ديجيتال

متن [۱]

از يک جنبه می توان گفت اين رسانه آنقدر واضح است که توضيح خاصی در مورد آن لازم نيست. اما از جنبه‏ای ديگر توجه داريم که در اينجا بحث بر سر نمايش و انتقال الکترونيکی رسانه است. اينجاست که در رابطه با رسانه متن، مباحث عمده ای مطرح می گردد که مهم‏ترين آنها نمايش متن در کامپيوترها يا اصطلاحا بحث فونت [۲] می باشد.

صدا [۳]

در زبان فارسي هر دو واژه Audio و Sound به "صدا" ترجمه می شود. اما در حقيقت بين اين دو کلمه تفاوتی وجود دارد. معمولا Audio به صدايی که برای گوش انسان قابل شنيدن باشد و به عبارت دقيق تر در محدوده فرکانسی قابل شنيدن برای انسان باشد اطلاق می شود اما واژه دوم کلی تر است و به صداهايی که انسان نمی شنود هم گفته می شود.

مثال 1-3. امواج صوتی مخصوصی که سگ‏ها برای ارتباط بين خود استفاده می کنند برای انسان قابل شنيدن نيست. اين يک sound است ولی يک Audio نيست.

گرافیک [۴]

از اجزای اصلی يک سيستم چندرسانه می باشد. گرافيک به دو صورت عمده می تواند وجود داشته باشد:

  • تصاوير يک صحنه واقعی که توسط دوربين گرفته می شود.
  • آنچه يک صحنه واقعی نيست. مثلا توسط انسان يا نرم افزارهايی مثل فتوشاپ تهيه شده است.

با توجه به اينکه بحث ما چندرسانه ای ديجيتال است يک گرافيک بايد به صورت يک فايل تصويری قابل فهم براي کامپيوتر وجود داشته باشد.

ويدئو [۵]، کارتون [۶] و انيميشن[۷]

ويدئو مجموعه تصاوير متحرکی است که از يک صحنه واقعی گرفته شده است. در مقابل کارتون يا انيميشن از تصاوير متحرک غيرواقعی (کشيده شده به دست افراد يا توليد شده توسط کامپيوتر) ساخته می شود.

پاورقی

  1. Text
  2. Font
  3. Audio- Sound
  4. Graphic
  5. Video
  6. Cartoon
  7. Animation