انواع داده‌ی اسکالر

از ویکی جامع پردیس دانشگاهی دانشگاه قم
پرش به: ناوبری، جستجو
طراحی و پیاده سازی زبان های برنامه نویسی
مقاله بعدی:انواع داده‌ی مرکب
مقاله قبلی:خواص انواع و اشیا

انواع داده‌ی اسکالر:

فقط یک صفت دارند و شامل انواع صحیح، اعشاری، بولین و کاراکتری می‌باشد.

انواع داده‌ی مرکب:

شامل چندین صفت هستند. ساختار پیچیده‌تری دارند که معمولا توسط کامپایلر پیاده سازی می‌شود و شامل آرایه‌ها، رشته‌ها، فایل‌ها و اشاره‌گرها می‌باشند.

انواع داده‌ی صحیح:

یک شیء داده از نوع صحیح معمولا صفت غیر از نوع ندارد و شامل تنها یک مقدار است. عملیات روی نوع صحیح شامل عملیات محاسباتی، عملیات رابطه‌ای، عملیات انتساب و عملیات بیتی است. پیاده سازی این نوع داده توسط نمایش حافظه، سخت افزاری می‌باشد و سه نوع نمایش حافظه برای نوع داده‌ی صحیح وجود دارد.

الف) بدون توصیف گر.
ب) توصیف‌گر در محل دیگر ذخیره شده.
ج) توصیف‌گر و مقدار در یک کلمه.

زیر بازه‌ها:

زیر بازه‌ها شامل دنباله‌ای از مقادیر صحیح و بازه‌ی محدود هستند. انولع زیربازه‌ها، دو اثر مهم در پیاده‌سازی دارند.

نیاز به حافظه‌ی کم‌تر
کنترل نوع بهتر.

اعداد حقیقی ممیز شناور:

معمولا با صفت‌های‌ real و floatمشخص می‌شوند، پیاده‌سازی آن‌ها به سخت افزار بستگی دارد و برای پیاده‌سازی آن از استاندارد TEEE 754 استفاده می‌شود. هم‌چنین استاندارد‌های ۳۲ و ۶۴ بیتی برای اعداد ممیز شناور وجود دارد.

اعداد حقیقی ممیز ثابت:

اغلب سخت افزارها شامل اشیاء داده‌ی صحیح و ممیز شناور هستند. برای برخی از داده‌های حقیقی اگر ممیز شناور استفاده کنیم خطای گرد کردن اتفاق می‌افتد پس می‌توان برای این نوع داده‌ها از ممیز ثابت استفاده کرد. این نوع داده مستقیما توسط سخت افزار پشتیبانی می‌شود یا به صورت نرم افزاری شبیه سازی می‌گردد. در نهایت این‌گونه اعداد به صورت صحیح ذخیره می‌شوند و نقطه‌ی اعشار به عنوان صفت آن شیء داده‌ای است.

سایر انواع داده‌ی عددی:

الف) اعداد موهومی: متشکل از یک جفت از اعداد است که یکی از آن‌ها بخش حقیقی و دیگری بخش موهومی را نشان می‌دهد. این اعداد به صورت نرم افزاری پیاده سازی می‌شوند.

ب) اعداد گویا:‌ خارج قسمت دو عدد صحیح است.

نوع شمارشی:

مقادیر نوع شمارشی براساس تعریف برنامه نویس مشخص می‌شود که لیست مرتبی از مقادیر مجزاست که به آن ثابت‌های شمارشی نیز گفته می‌شود. عملیات اصلی این نوع عبارت است از عملیات رابطه‌ای، انتساب، عملیات بعدی و قبلی و هم‌چنین نمایش حافظه برای شیء داده‌ای انواع شمارشی بسیار ساده است و چون فقط مجموعه‌ی کوچکی از مقادیر در نوع شمارشی وجود دارد و مقادیر منفی نیستند نمایش آن‌ها از مقادیر صحیح نیز ساده‌تر است.

نوع boolean:

متشکل از اشیاء داده‌ای است که یکی از دو مقدار true یا false را می‌پذیرد و متداول‌ترین عملیات روی نوع داده‌ی بولین عبارت است از And, or, xorو ... . در نمایش حافظه برای شیء داده‌ی بولین، یک بیت از حافظه در نظر گرفته می‌شود و بقیه‌ی بیت‌ها بدون استفاده باقی می‌ماند.

نوع کاراکتری:

نوع داده‌ی کاراکتری اشیاء داده‌ای را به وجود می‌آورد که مقدار آن‌ها یک کاراکتر است و مجموعه‌ای از بین این مقادیر معمولا به صورت نوع شمارشی تعریف می‌شود و این نوع داده همیشه توسط سیستم عامل و سخت افزار پشتیبانی می‌شود.