راهنما:امضا

از ویکی جامع پردیس دانشگاهی دانشگاه قم
پرش به: ناوبری، جستجو

امضا در ویکی‌جزوه، نام مستعاری است که برای خود انتخاب کرده‌اید. این نام با هربار قرار دادن ۴ علامت مدک (این‌گونه:~~~~ ) به همراه تاریخ و ساعت همان لحظه، به نمایش درمی‌آید.

به‌طور مثال کاربری که نام مستعارش «ورزشکار» است و در تاریخ ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۷ میلادی و ساعت ۱۱ و ۵ دقیقه صبح از ۴ علامت مدک استفاده کند، چیزی شبیهِ خط زیر به عنوان امضایش به نمایش درمی‌آید:

ورزشکار ۱۶ ژوئیه ۲۰۱۷، ساعت ۱۱:۰۵ (UTC)

در ویکی‌جزوه، امضای شما نشان‌دهندهٔ هویت شماست.

تغییر شکل امضا

برای تغییر شکل امضای خود می‌توانید از متن ساده، کدهای HTML و الگوهای ویکی‌جزوه استفاده کنید. برای این کار باید به بخش ترجیحات خود رفته و متنی را که می‌خواهید جایگزین امضای شما شود را در فیلد «امضا» وارد کنید و سپس روی دکمهٔ ذخیرهٔ ترجیحات کلیک کنید.

هر متنی که در این فیلد قرار داده شود به جای نام کاربری شما قرار گرفته و به صورت خودکار به صفحه کاربری‌تان پیوند داده می‌شود. در صورتی که مایل نیستید متن‌های داخل این فیلد به صورت خودکار به صفحه کاربری شما لینک شوند، باید گزینه «امضا را به صورت ویکی‌متن در نظر بگیر (بدون درج خودکار پیوند)» را علامت بزنید و معمولا این گزینه انتخاب می شود.

نمونه تفاوت امضا با درج خودکار پیوند و بدون آن:

استفاده از ۴ علامت مدک با درج خودکار پیوند:

ورزشکار ۲۷ اوت ۲۰۰۹، ساعت ۱۱:۰۵ (UTC)

استفاده از ۴ علامت مدک بدون درج خودکار پیوند:

ورزشکار ۲۷ اوت ۲۰۰۹، ساعت ۱۱:۰۵ (UTC)

زمانی که امضای خود را تغییر می‌دهید به این نکته توجه کنید: امضاهای گیج‌کننده یا مبهم تاثیر منفی روی دیگر کاربران می‌گذارند. امضاهای خیلی طولانی خواندن بحث‌ها را مشکل می‌کنند و ویرایش در صفحه‌های بحث را دشوار می‌سازند. امضاهای که قالب‌بندی زیادی دارند، فضای مفید زیادی را اتلاف می‌کنند و خواندن و ویرایش صفحه‌ها را سخت می‌کنند.

نما و رنگ امضا

امضای شما نباید چشمک‌زن یا دارای نوار نوردش باشد یا به هر شکل دیگری اسباب زحمت یا رنجاندن دیگر ویرایشگران را فراهم آورد

 • از استفاده از نشانه‌گذاری‌هایی مانند <big> و <font size="3"> و برچسب‌هایی که متن درشت می‌سازند، یا خط‌شکن‌ها (برچسب‌های <br />) بپرهیزید. این برچسب‌ها دیدن متن‌های کناری را دشوار می‌کنند. استفاده محدود از فاصله‌های نشکن برای اطمینان از اینکه امضا در یک خط نمایش می‌یابد مجاز است.
 • در استفاده از بالانویس و پایین‌نویس صرفه‌جو باشید. در برخی موارد، این گونه نوشته‌ها نیز می‌توانند بر نمایش متن‌های کناریشان تاثیر بگذارند.
 • امضایتان را آن‌قدر کوچک نکنید که خواندنش سخت شود.
 • از خط‌های افقی در امضای خود استفاده مکنید (---- )


طول امضا

امضای خود را هم در نمایش و هم در نشانه‌گذاری کوتاه نگاه‌دارید.

امضاهای بسیار بلند که دارای نشانه‌گذاری‌های زیاد اچ‌تی‌ام‌ال/ویکی باشند، ویرایش صفحه‌ها و گفتگو را به دلایل زیر دشوارتر می‌کنند:

 • امضاهایی که بیش از دو یا سه خط در صفحهٔ ویرایش جا بگیرند موجب درهم‌ریختگی صفحه می‌شوند و تشخیص نوشته‌ها از امضاها را دشوارتر می‌کنند.
 • امضاهای طولانی به مشارکت کاربر برجستگی بی‌موردی می‌دهند.
 • امضاهایی که نشانه‌گذاری‌های بلند اچ‌تی‌ام‌ال/ویکی داشته باشند و فاصله هم نداشته باشند، موجب می‌شوند جعبه‌های ویرایش ویرایشگران بی‌جهت دارای نوار نَوَرد افقی شود (هر کاربری می‌تواند به اینگونه امضاها فاصله اضافه کند)
 • امضاهایی که فضای زیادی در جعبهٔ ویرایش اشغال می‌کنند موجب جابجایی دیدگاه‌های معنی‌دار می‌شوند و ویرایش‌گر را هنگام نوشتن پاسخ مجبور به نوردش می‌کند.
 • وجود چنین امضاهای بلندی در گفتگوها، خواندن دیدگاه‌ها را هنگامی که ویرایش‌گر پاسخش را برنامه‌ریزی می‌کند مشکل می‌کنند.

نرم‌افزار به صورت خودکار امضاهای خام یا سادهٔ بلندتر از ۲۵۵ نویسه در کد را بُرش می‌زند. اما اگر از جانشینی الگوها یا صفحهٔ دیگری استفاده می‌کنید، خواهشمندیم مطمئن شوید که محدودیت طول را نمی‌شکنید، چراکه نرم‌افزار اینکار را به صورت خودکار انجام نمی‌دهد.


پیوندها

پیوندهای درونی

امضاها باید دست کم یک پیوند درونی به صفحهٔ کاربری شما، صفحهٔ بحثتان یا صفحهٔ مشارکت‌هایتان داشته باشند؛ اینکار به دیگر ویرایشگران اجازه می‌دهد به‌سادگی به صفحهٔ بحث شما و سیاههٔ مشارکت‌هایتان دسترسی داشته باشند. نداشتن چنین پیوندی اغلب نوعی مانع تلقی می‌شود.

اگر هنگام ایجاد تغییرات به صورت تصادفی پیوندها را از بین بردید، راهنما:چگونه امضایتان را تعمیر کنید را ببینید. هنگامی که امضای خود را در صفحهٔ کاربری یا بحثتان می‌گذارید، پیوندی که به همان صفحه وجود دارد، غیرفعال شده و به رنگ مشکی و پررنگ نمایان می‌گردد، بنابراین برای تمرین امضاکردن از جاهای دیگر مانند صفحه تمرین استفاده کنید.

پیوندهای دردسرساز

بهتر است اطلاعات را به جای امضا در صفحهٔ کاربری‌تان بگذارید. دیگر پیوندهای درونی مختصرِ، اگر برای آسانیدن ارتباط‌ها یا فراهم‌آوردن اطلاعات عمومی باشد معمولا تحمل می‌شوند، اما اگر از آن‌ها نوعی جارزنی برای برخی اهداف برداشت شود ناخوشایند خواهند بود.

از آوردن پیوندهای درونی‌ای مانند اینجا را امضا کنید!!! که به یک صفحهٔ امضا پیوند می‌خورند بپرهیزید.

پیوندهای بیرونی

در امضای خود به وب‌گاه‌های بیرونی پیوند مزنید. فرستادن توده‌ای از پیوندها به یک وب‌گاه مشخص در ویکی‌جزوه به شدت نامطلوب شمرده می‌شود. اینکه در هر امضای خود به یک وب‌گاه خارجی پیوند دهید ممکن است هرزنامه نویسی یا تلاشی برای بالابردن رتبهٔ وب‌گاه‌تان در جویشگرها (که در عمل نتیجه‌ای هم نخواهد داشت) تلقی شود. اگر می‌خواهید ویکی‌نویسان دیگر را از وجود یک وب‌گاه که در آن مشارکت دارید آگاه کنید، می‌توانید این کار را در صفحهٔ کاربری‌تان انجام دهید.

تراگنجانش الگوها (یا صفحه‌های دیگر)

تراگنجانش الگوها و تابع‌های تجزیه‌گر در امضا (مانند ان‌هایی که به صورت {{کاربر:نام/امضا}} به کار می‌روند) ممنوع است؛ و چندین دلیل برای اینکار وجود دارد:

 • الگوهای به‌کاررفته در امضاها، حتی اگر کاربر پروژه را ترک کند، هدف خرابکاری‌ها هستند.
 • برخی اسکریپت‌های خودکار (ربات‌ها) به منظور بایگانیدن صفحهٔ‌های بحث فعال وجود دارند. این ربات‌ها متن صفحهٔ بحث را می‌خوانند اما محتوای الگوهای تراگنجانیده را نمی‌خوانند و بنابراین آن‌ها را به عنوان امضا نخواهند شناخت.
 • امضاهای الگویی کوچکند اما بار بی‌جهتی روی کارسازها می‌گذارند. امضاهای تراگنجانیده نیازمند پردازش بیشتری هستند—هرگاه شما متن امضایتان را تغییر دهید، همهٔ صفحه‌های بحثی که در آن‌ها امضاکرده‌اید باید از نو حافظهٔ نهانشان نوشته‌شود.
 • جانشین‌کردن الگوها روا است اما به سختی نهی می‌شود، چراکه بسیاری از این الگوها معمولا یا طول مناسب امضا (۲۵۵ نویسه) را زیر پا می‌گذارند یا یک روش زائد برای ایجاد همان امضا از راه امضای خام خواهند بود.

امضاهای ساده متنی، که همراه محتوای صفحه ذخیره می‌شوند و منابع بیشتری نسبت به خود دیدگاه‌ها مصرف نمی‌کنند، چنین مشکلاتی ندارند.

دسته‌ها

امضاها نباید شامل رده باشند. رده‌بندی صفحه‌ها بر پایهٔ کسانی که آن‌ها را ویرایش‌کرده‌اند بی‌فایده‌است و چنین اطلاعاتی را می‌توان با استفاده از فهرست مشارکت‌ها بدست آورد. بسیاری از ابزارهای شمارش ویرایش هم این اطلاعات را فراهم می‌آورند.

امضا با تاریخ خورشیدی

برای استفاده از تاریخ خورشیدی در امضای خود باید الگوهای مربوطه را در فیلد امضا در صفحه ترجیحات خود وارد کنید:

فرض کنیم که نام کاربری شما «ورزشکار» باشد. در این صورت باید از کدی شبیه به این استفاده کنید:

[[کاربر:ورزشکار|ورزشکار]] {{subst:#time:xij xiF xiY}}، ساعت {{subst:CURRENTTIME}} (UTC)

که نتیجه می‌دهد:

ورزشکار ۱۴ مرداد ۱۳۸۸، ساعت ۱۱:۰۵ (UTC)

اگر بخواهید در امضای خود پیوندی به صفحه بحث خود هم داشته باشید، کد امضا چیزی شبیه کد زیر خواهد شد:

[[کاربر:ورزشکار|ورزشکار]]؛[[بحث کاربر:ورزشکار|گفتگو]] {{subst:#time:xij xiF xiY}}، ساعت {{subst:CURRENTTIME}} (UTC)

که نتیجه می‌دهد:

ورزشکار-گفتگو ۱۴ مرداد ۱۳۸۸، ساعت ۱۱:۰۵ (UTC)

نکات مهم

 • از آن‌جایی که در دو مثال بالا داخل امضا به یک یا چند صفحه پیوند داده شده‌است، پس حتماً باید گزینه «امضا به صورت ویکی‌متن در نظر گرفته شود (بدون درج خودکار پیوند)» را علامت بزنید تا ویکی‌جزوه روی پیوندهای شما کاری انجام ندهد و آن‌ها را به همان‌گونه که هستند نمایش دهد.
 • از آن‌جایی که تاریخ خورشیدی به صورت دستی به بخش امضای خام اضافه شده‌است، همواره باید از فقط ۳ علامت مدک برای امضا استفاده کنید تا تاریخ میلادی خودبه‌خود به انتهای امضای شما اضافه نشود.

امضا به وقت محلی

به وقت ایران

در ویکی‌جزوه فارسی به طور پیش‌فرض زمان امضا، زمان هماهنگ جهانی با علامت اختصاری لاتین (UTC) است. برای استفاده از وقت ایران در امضا می‌توانید از {{جا:به وقت ایران}} استفاده کنید.

می‌توانید کد زیر را به انتهای امضای خود اضافه کنید و از سه مدک استفاده کنید.
{{جا:#time:xij xiF xiY، ساعت H:i (ایران)|{{جا:به وقت/تهران}}}}

برای پیوند دار بودن وقت ایران کد مقابل رو به انتهای امضای خود اضافه کنید

{{جا:#time:xij xiF xiY، ساعت H:i ([[ساعت رسمی ایران|ایران]])|{{جا:به وقت/تهران}}}}
نتبجه افزودن کد فوق به امضا: ورزشکار ۱۴ آبان ۱۳۹۰، ساعت ۱۸:۰۶ (ایران)

موارد ممنوع

استفاده از کدهای پیچیده و طولانی، محتوای توهین آمیز، تبلیغاتی و تهاجمی در امضا ممنوع می‌باشد. همچنین استفاده از تصویر در امضا ممنوع است، چون به سرورهای ویکی‌جزوه فشار می‌آورد.