راهنما:بارگذاری پرونده

از ویکی جامع پردیس دانشگاهی دانشگاه قم
پرش به: ناوبری، جستجو
ویکی جزوه یک سایت پویا ست که ممکن است بدون اطلاع قبلی تغییر کند. اگر طریقه بارگذاری پرونده در ویکی جزوه با این مقاله هم خوانی ندارد در به روز رسانی این راهنما یاری کنید.


ویکی‌جزوه به کاربران این اجازه را می‌دهد که انواعی از پرونده‌ها (فایل‌ها) از قبیل تصویرها، فایل‌های متنی، یا فایل‌های صوتی را در ویکی‌جزوه بارگذاری کنند، و از آن‌ها جهت پربارترشدن مقاله‌های ویکی‌جزوه استفاده کنند. به طور کلی، برای بارگذاری چنین پرونده‌هایی باید ابتدا به بارگذاری پرونده بروید، و با وارد کردن اطلاعات در فرم موجود در آن صفحه، فایل را پیوست و بارگذاری کنید. در این صفحه گام‌هایی که باید در این مسیر بردارید به تفصیل توضیح داده می‌شود.

مراحل بارگذاری پرونده‌ها

تعیین وضعیت حق نشر

شما فقط مجاز به بارگذاری پرونده‌هایی در ویکی‌جزوه هستید که از نظر حق نشر، انتشار آن‌ها در ویکی جزوه ایراد قانونی نداشته باشد. برای نشان دادن وضعیت حق نشر پرونده‌ای که بارگذاری می‌کنید، در زمان بارگذاری آن باید از برچسب مناسب استفاده کنید.

روند بارگذاری
  1. برای بارگذاری پرونده‌ای در ویکی‌ جزوه، در سمت راست صفحه روی "بارگذاری پرونده "کلیک کنید.
  2. روی دکمهٔ Browse کلیک کنید، و فایل مورد نظر را در حافظه کامپیوترتان مشخص کنید.

W902.jpg

  1. کادرهای توضیحات پرونده را با اطلاعات صحیح پر کنید.
  2. وقتی تصویر یا فایل صوتی مورد نظر کاملاً بارگذاری شد (مدت زمان لازم بر حسب اندازهٔ پرونده و سرعت دسترسی شما به اینترنت فرق خواهد داشت)، شما به طور خودکار به صفحهٔ عکس ارجاع داده می‌شوید. بر حسب نیاز، این صفحه را ویرایش کنید و برچسب حق تکثیر و توضیحات لازم را اضافه کنید.
  • در مرحله ۳،در قسمت خلاصه اطلاعات مختصری درباره پرونده ی مورد نظر وارد کنید.

اگر اجازه‌نامه و اطلاعات منبع مناسبی ذکر نکنید، پرونده شما بدون هیچ تذکری حذف خواهد شد.

استاندارد تصاویر

تصاویر بارگذاری شده بر روی ویکی‌ جزوه باید دارای حقوق تکثیر کاملا مشخص باشند. توجه کنید که بیشتر تصاویر یافت شده روی اینترنت مناسب بارکردن به ویکی‌ جزوه نیستند. بیاد داشته تصاویری که حقوق تکثیر آنها به دقت مشخص نباشد به سرعت حذف خواهند شد.

انتخاب نام مناسب

نامی مناسب برای پرونده خود برگزینید: نامی که می خواهید برای پرونده تان انتخاب کنید را در قسمت "نام پرونده ی اصلی" مطابق شکل زیر وارد کنید.

W901.jpg

نامی غیرمعمول برای پرونده، یافتن آن را برای دیگران سخت خواهد کرد. پس نامی توصیفی انتخاب کنید که درباره پرونده مطالبی را شرح دهد.

لطفاً برای پرونده خود نامی مانند DSC123456.jpg را که دوربین شما برای آن گذاشته است، استفاده نکنید. زیرا امکان دارد به طور تصادفی کسی پرونده شما را بارگذاری مجدد کند. این موضوع اهمیت زیادی دارد زیرا پس از بارگذاری تغییر نام تنها توسط یک مدیر امکان‌پذیر خواهد بود.

در نهایت اگر نام مناسبی برای پرونده به ذهنتان نرسید، یا نامی که در فکرش بودید پیشتر به کار رفته است، با توجه به رده‌ای که پرونده شما در آن گنجانده خواهد شد نامگذاری را انجام دهید. مثلاً برای تصویری در Category:West facade of Notre-Dame de Paris، نام West facade of Notre-Dame de Paris, 2009-05-26.jpg را برگزینید.

انتخاب رده مناسب

کاربران باید بتوانند پرونده شما را برای استفاده در مقاله‌های ویکی‌ جزوه یا پروژه‌های خواهر بیابند. پس شما باید پرونده خود را در رده (category) مناسب بگنجانید. هر تصویر باید حداقل در یک رده باشد. در غیر اینصورت از پرونده‌تان آنطور که شایسته است، استفاده نخواهد شد.

افزودن یک تصویر به یک رده مانند افزودن یک مقاله ویکی‌ جزوه به یک رده است. کافی‌ست کد را به انتهای صفحه تصویر اضافه کنید (به جای Xنام رده مورد نظر را بنویسید). هرچه رده تصویرتان ویژه‌تر (دقیقتر) باشد، بهتر است. تصویر را به یک ردهٔ ریشهٔ شلوغ نیافزایید.

برای یافتن رده‌ای مناسب برای تصویرتان، نخست به یک رده کلی بروید و زیررده‌ها را تا یافتن ویژه‌ترین رده توصیف‌کننده تصویر دنبال کنید. می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

اولین رده‌ای که به فکرتان می‌رسد در نظر بگیرید -هرچقدر هم که می‌خواهد کلّی باشد. مثلا برای نقشه تبریز، در ابتدا آن را در رده تبریز (Category:Tabriz) قرار دهیم. سپس می‌توانید به رده مورد نظر بروید و ببینید زیر-رده مناسب‌تر و دقیق‌تری هم برایش هست یا خیر. ممکن است برای یافتن مناسب‌ترین رده، چند بار به زیر-رده‌های دقیق‌تر برویم. برای پرهیز از دوباره‌کاری می‌توانید قبل از ذخیره کردن ردهٔ تبریز، در پنجره دیگری وارد رده مذکور شوید و دقیق‌ترین رده مناسب را بیابید.

سعی کنید همیشه بیش از یک رده برای عکستان ذکر کنید. به این ترتیب عکستان در رده‌های بیشتر و جهانی‌تری دیده‌می‌شود و همچنین، اگر رده مناسب‌تری برایش وجود داشته باشد احتمال اینکه کاربر باتجربه‌ای آن را دیده و به رده مناسب‌تر منتقل کند بالا می‌رود.

می‌توانید از کادر جستجو، برای کلمات کلیدی موردنظرتان در رده‌ها بگردید. مثلا در کادر جستجو تایپ می‌کنیم Category:Tabriz و Category:Maps

فراموش نکنید هر چه جزئیات بیشتری در شرح عکستان بنویسید بهتر است و ایده‌های رده‌بندی بیشتری را هم برایش فراهم می‌کند. این شرح عکس را می‌توانید بعدا هم ویرایش کنید. مثلا امروز می‌توانید عکسی را که سال گذشته از نقشه تبریز بارگذاری شده‌است با کلیک بر Edit (ویرایش) بالای صفحه باز کنید و در شرح آن مواردی همچون تاریخ ترسیم آن، تاریخ و محل عکسبرداری، چیزهایی که در عکس دیده می‌شود و … اضافه کنید.

پرونده‌های بارگذاری شده

اگر می‌خواهید که به فهرستی از پرونده‌هایی که تا اکنون بارگذاری شده‌اند دسترسی پیدا کنید، این جا کلیک کنید. به علاوه می‌توانید که در بین تصاویر به دنبال تصویری بگردید که کلمهٔ کلیدی مورد نظر شما در نام یا توضیحات آن به کار رفته‌است. برای این کار باید از امکانات جستجو در ویکی‌جزوه بهره بگیرید. هم‌چنین می‌توانید از دیگر کاربران برای یافتن تصویر مورد علاقه خود کمک بگیرید. برای این کار کافیست درخواست خود را در «ویکی‌جزوه:درخواست تصویر» مطرح کنید.